O autorze
Jestem jednoosobową redakcją Łowców Dizajnu (lowcydizajnu.pl). Designem zainteresowałem się chyba przez to że od zawsze wyobrażam sobie wszystko innym niż jest w rzeczywistości. Rodzice większości rzeczy których się podejmuję to: „Dlaczego?” i „Jak?” Wolę bardziej świat analogowy ale więcej spędzam czasu w tym cyfrowym. Gdyby nie komputer, do tej pory nie narysowałbym prostej linii, a bez internetu to by mnie tutaj nie było. W analogowym brakuje mi najbardziej skrótu ctrl+z, ale są za to Camele. Zawsze do usług: pawel.rosner@lowcydizajnu.pl

Niepotrzebne pytania

What Will Designers Do when Everyone can be a Designer? To jeden z tematów seminarium poświęconego tematyce druku 3D, które odbędzie się podczas najbliższego Dutch Design Week, ale podobne pytania da się słyszeć coraz częściej. Moja odpowiedź brzmi następująco: będą robić wciąż to samo. Będzie krótko i na temat.

Victor Papanek już kilkadziesiąt lat temu pisał, że wszyscy jesteśmy projektantami, ponieważ „planowanie […] każdej czynności w kierunku pożądanego i możliwego do przewidzenia celu jest procesem projektowania”. Natomiast Fry pisze, że „Żyjemy w świecie, gdzie wszystko jest zrobione i może być zrobione”.

To pytanie najczęściej pojawiało się (i w sumie pojawia dalej) w kontekście projektowania graficznego, w szczególności gdy komputery stawały się co raz to szybsze i bardziej dostępne dla wszystkich tak jak i niezbędne do projektowania programy graficzne. Niestety w tym wypadku wiele osób naprawdę pomyślało, że jest projektantami i niestety, estetyka otaczającej nas rzeczywistości pozostawia wiele do życzenia. Dobrą stroną jest to, że spowodowało to wzmożoną dyskusję na temat przestrzeni publicznej, jak i promocję dobrych wzorców w projektowaniu. Lecz z żadnej osoby sprzęt nie uczynił projektanta.

Stawiając pytania takie jak powyższe, sprowadza się projektanta do roli osoby obsługującej „maszynę”. Przecież nie chodzi o to, czego się używa, ale jak. Wszyscy możemy kupić sobie pędzle oraz farby i być malarzami, możemy kupić piłki i być piłkarzami, ale nie jesteśmy. Dostępność technologii wcale nie przyczyni się do drastycznego wzrostu projektantów, a raczej poprawi sytuację mniej zamożnych, początkujących projektantów. Dostępność technologii to jest to, o co zabiegają sami projektanci w myśl idei Open Design, tworząc różnego rodzaju LAB-y.


Dlaczego na wstępie napisałem, że projektanci będą robić wciąż to samo? Projektant to słowo, które w dzisiejszych czasach odmienia się tylko w liczbie mnogiej, projektant to inaczej multidyscyplinarny zespół. Dla mnie projektowanie to proces myślowy (projektowy), który tak naprawdę jest narzędziem pracy projektanta. Dobry projektant to osoba, która uczy się procesów, a nie tylko rozwiązań. Poza tym projektant to osoba, która wciąż analizuje nowe sytuacje i zarazem poszukuje nowych rozwiązań, więc każda zmiana jest stałym i często pożądanym elementem jego pracy.
Trwa ładowanie komentarzy...